Kas yra saulės elektrinės ir ar jos atsiperka?

Pastaruoju metu Lietuvoje sparčiai daugėja informacijos ir straipsnių apie saulės elektrines. Be to, vien per pastaruosius septynis mėnesius buvo įrengta tiek saulės elektrinių, kiek per pastaruosius trejus metus kartu sudėjus. Tačiau daugeliui žmonių vis dar kyla klausimų apie saulės energiją. Ar verta Lietuvoje statyti saulės elektrinę? Ar mūsų šalyje užtenka saulės? Kiek kainuoja saulės elektrinė namuose? Žemiau atsakysime į dažniausiai užduodamus klausimus tų, kurie svarsto, ar verta įsirengti saulės elektrinę.

Ar saulės elektrinės Lietuvoje gauna pakankamai saulės šviesos?

Lietuvoje vienam kvadratiniam metrui per metus sunaudojama vidutiniškai 1000 kWh saulės energijos, o saulės baterijos tai gali puikiausiai atlikti. Pagal saulės elektrinių skaičių, tenkantį vienam gyventojui, tai toks pat arba labai panašus skaičius kaip Vokietija, viena iš pirmaujančių ES ir pasaulio šalių. Panagrinėkime jau minėtą 5 kilovatų (kilovatų) sistemą, kuri užima apie 25 kvadratinius metrus ant pastato stogo ir yra paremta saulės moduliais bei inverteriais, galinčiais kasmet pagaminti apie 5000 kWh Lietuvoje pagaminamos elektros. Tokio elektros kiekio Lietuvoje užtenka maždaug dviem vidutinio dydžio namų ūkiams. Taigi atsakymas į šį klausimą yra teigiamas – Lietuva turi pakankamai saulės, o saulės baterijos tinkamos.

Kiek kainuoja saulės elektrinė?

Iš viso kilovato įrengimo kaina Lietuvoje vidutiniškai siekia 900-1200 eurų, su PVM už kiekvieną sumontuotą kilovatą. Dėl to minėtų 5 kW (kilovatų) saulės elektrinių kainos vidutiniškai svyruoja nuo 4500 iki 6000 eurų (su PVM). 

Per kiek laiko saulės elektrinė atsiperka?

Apibendrinant galima teigti, kad 2020 metais vėl pakilus elektros kainoms, saulės elektrinės Lietuvoje su APVA parama turėtų atsipirkti per 6-7 metus, o be paramos – apie 8-9 metus. Galima pasiūlyti ne tik stovinčias elektros kainas, bet ir per visą laikotarpį galima 6-9% grąža, kuri yra ženkliai didesnė nei šiuo metu siūlomi banko indėliai ar investicijos į nekilnojamąjį turtą.

Kas atsitinka su saulės elektrinės pagaminta elektra, kai manęs nėra namuose?

Lietuvoje kiekvienas gamybinis vartotojas (turėdamas pagal poreikius įrengtą saulės elektrinę) gali „sandėliuoti“ tinkle ir prireikus (pvz., naktį) surinkti elektrą. Tai vadinama tinklo naudojimu ir reikalauja fiksuotos kainos. Saulės elektrinės pagamintą elektrą galima saugoti ir vartoti iki kitų metų kovo 31 d. Tokiu būdu skirstomasis tinklas veikia kaip baterija, išvengiant būtinybės pirkti baterijas (akumuliatorius) namams. Akumuliatoriai, nors pastaraisiais metais labai sparčiai tobulinami, vis dar yra brangūs ir patvarūs.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *