Įmonės veiklos efektyvumas ir Lean metodika

Lean metodas įsitvirtino kaip viena įtakingiausių ir plačiausiai priimtų metodikų visame pasaulyje pasiekti verslo efektyvumui. Lean esmė yra sukurti daugiau vertės klientams su mažiau išteklių. Šis metodas atsirado Japonijos gamybos sektoriuje Toyota gamykloje. Metodas buvo toks efektyvus, kad peržengė pramonės ribas ir buvo bei yra taikomas visur – nuo sveikatos priežiūros iki programinės įrangos kūrimo.

Taigi, kodėl Lean yra toks populiarus visame pasaulyje, kai kalbama apie efektyvumą? Atsakymas slypi pagrindiniuose LEAN sistemos ir metodikos principuose:

Vertė iš kliento perspektyvos

Lean sistema akcentuoja supratimą to, ką klientas vertina, t.y. kokia vertę klientas gauna. Šis į klientą orientuotas dėmesys užtikrina, kad įmonės nukreiptų savo pastangas, gamindamos prekes ir paslaugas, kurios tikrai atitiktų klientų poreikius. Jei įmonės veikloje vyrauja procesai, kurie nėra tiesiogiai susiję su klientui teikiama nauda, reikia detalios procesų analizės, be kurių procesų vertė nebus sukurta, o kurių iš jų galima atsisakyti.

Švaistymo eliminavimas

Lean metodika nustato ir pašalina visų formų švaistymą, nesvarbu, ar tai būtų perteklinė gamyba, nereikalingas transportavimas, atsargų perteklius, pertekliniai procesiniai veiksmai (labai dažnai jie pastebimi gamybinių įmonių administracijos skyriuose). Toks dėmesys švaistymo mažinimui ne tik supaprastina procesus, bet ir pagerina bendrą našumą, nepakenkiant kokybei ar efektyvumui.

Nuolatinis tobulėjimas Kaizen

Lean sistema skatina nuolatinio, laipsniško tobulėjimo kultūrą. Tai reiškia, kad reikia nuolat ieškoti būdų, kaip tobulinti procesus ir produktus, o tai lemia ilgalaikį efektyvumą ir gebėjimą prisitaikyti greitai kintančioje verslo aplinkoje. Šioje vietoje tikslas nėra tobulybės pasiekimas, svarbu nuolat stebėti, analizuoti ir reaguoti į rinkos pokyčius, darant patobulinimus. Tokiu būdu bus gerinamas bendras įmonės veiklos efektyvumas.

Pagarba žmonėms

Lean metodika yra ne tik apie procesus, bet ir apie žmones. Įtraukdamos darbuotojus į problemų sprendimą ir procesų tobulinimą, įmonės puoselėja įsitraukimo ir bendradarbiavimo kultūrą, o tai lemia didesnį darbuotojų pasitenkinimą ir efektyvesnę veiklą. Komunikacija su darbuotojais yra labai svarbi, kaip ir darbuotojų girdėjimas, bei jų įtraukimas ne tik į sprendimų priėmimą, bet ir patobulinimų inicijavimą.

Specialių įrankių ir technikų naudojimas

LEAN yra visa sistema, kuri apima metodiką ir įrankius, sukurtus tai metodikai įgyvendinti. Tokie įrankiai kaip 5S, Kanban ir Poka-Yoke padeda struktūriškai ir efektyviai įdiegti LEAN įmonėse. Šios priemonės padeda išlaikyti organizacijos darbo operacijų efektyvumą ir užkirsti kelią klaidoms ar švaistymui, taip prisidedant prie bendro verslo veiklos efektyvumo.

Kaip įdiegti LEAN?

Pirmiausiai reikia suprasti, jog LEAN nėra atskira metodika, tinkanti tik kažkuriai sričiai efektyvinti organizacijoje. Kad įdiegtas LEAN iš tiesų veiktų, LEAN reikia suprasti ir priimti kaip kitokį požiūrį į įmonės valdymą. LEAN turi būti strateginio valdymo dalis ir strateginis įmonės tikslas. Kai LEAN ir organizacijos požiūriai ties pagrindiniais principais sutaps, ar bent jau bus noras ir pritarimas dirbti pagal tuos principus, tuomet galima pradėti realius veiksmus LEAN metodikos ir įrankių diegimui įmonėje.

Antra, remiantis LEAN požiūriu bei jo principais – pagarba žmogui – dar prieš pradedant naujos metodikos diegimą, turi būti pasiruošta šiam pokyčiui – informuoti darbuotojai, atsakyti klausimai: KAS? KAIP? Ir KODĖL?

Trečia, nebandyti pakeisti ir efektyvinti visko vienu metu ir iškart. Pokytis turi vykti palaipsniui, pagal nustatytą pokyčio įgyvendinimo planą. Pirma stebinti veiklas, vėliau analizuojant procesus ir remiantis analize priimti sprendimus.

Ketvirta, matuoti  ir vertinti pokyčius – KPI rodikliai, kurie leistų suprasti, ar pavyksta dirbti efektyviau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *