Kreditai: ką apie juos būtina žinoti kiekvienam

Nors šį terminą girdime labai dažnai, daliai žmonių Lietuvoje vis dar nėra aišku, kaip apibrėžti kreditą. Iš tiesų, šis terminas finansų pasaulyje turi daug reikšmių, tačiau kreditas paprastai apibrėžiamas kaip sutarties sutartis, pagal kurią skolininkas gauna pinigų sumą ar kažką vertingo ir vėliau grąžina skolintojui, paprastai su palūkanomis.

Kreditai taip pat gali reikšti asmens ar įmonės kreditingumą arba kredito istoriją. Buhalteris dažnai reiškia apskaitos įrašą, kuris sumažina įmonės balansą arba padidina įsipareigojimus ir nuosavybę.

Esminiai faktai apie kreditą yra keli. Pirmiausia, kreditas paprastai apibrėžiamas kaip sutartis tarp skolintojo ir paskolos gavėjo. Kreditas taip pat reiškia asmens ar įmonės kreditingumą arba kredito istoriją. Taip pat svarbu, kad turto apskaitoje kreditai gali sumažinti turtą arba padidinti įsipareigojimus, taip pat sumažinti išlaidas arba padidinti pajamas.

Kreditas: kaip tai veikia?

Kreditai yra tam tikras santykis, kuris susiformuojantis tarp kreditoriaus (skolintojo) ir skolininko. Skolininkas įsipareigoja grąžinti skolintojui pasiskolintą kreditą, dažniausiai, su palūkanomis, arba rizikuoja gauti finansines ar teisines baudas.

Šiandien dažniausiai naudojamas kredito apibrėžimas vis dar reiškia susitarimą įsigyti prekę ar paslaugą su aišku pažadu už tai sumokėti vėliau. Tai žinoma kaip pirkimas už kreditą. Šiandien labiausiai paplitusi pirkimo už kreditą forma yra kredito kortelių naudojimas. Taip įvedamas kredito sutarties tarpininkas: kortelę išdavęs bankas grąžina visą prekybininkui ir suteikia kreditą pirkėjui, kuris laikui bėgant gali grąžinti bankui, o tuo tarpu mokės palūkanas.

Įdomu ir tai, kad kreditai turi daugybę įvairių formų. Bene populiariausia forma yra banko kreditas arba finansinis kreditas. Šios rūšies kreditai apima paskolas automobiliui, hipoteką, parašo paskolas ir kredito linijas. Iš esmės, kai bankas skolina vartotojui, jis kredituoja pinigus skolininkui, kuris turi juos grąžinti ateityje. Tokie kreditai paprastai yra su palūkanomis ir yra teikiami įvertinus vartotojo finansinę padėtį ir įsitikinus, kad skolininkas sugebės grąžinti pasiimtą kreditą.

Kitais atvejais kreditai gali būti susiję su skolos sumos sumažinimu. Pavyzdžiui, įsivaizduokite, kad kažkas yra skolingas savo kredito kortelių bendrovei iš viso 1 tūkst. eurų, bet grąžina parduotuvei vieną pirkinį, kurio vertė 300 eurų. Grąža bus įrašyta kaip kreditas sąskaitoje, todėl skolos suma sumažinama iki 700 eurų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *