Kas yra terapinis dantų gydymas ir kada jis reikalingas?

Išgirdote sąvoką „terapinis dantų gydymas“ ir susimąstėte, ką tai reiškia? Tai yra konservatyvus odontologinis gydymas, kuriuo siekiama pašalinti dantų ir burnos ligas be chirurginės intervencijos. Terapinis dantų gydymas apima įvairias procedūras, skirtas palaikyti dantų ir burnos sveikatą: ėduonies gydymą, senų plombų keitimą, dantų kanalų gydymą, dantenų ligų gydymą, fluoravimą ir silantavimą, estetinį plombavimą, ir t.t. Terapiniu dantų gydymu siekiama išsaugoti natūralius dantis ir užkirsti kelią galimoms problemoms.

Kada reikalingas terapinis dantų gydymas?

Deja, dažnai odontologo kabinete apsilankoma tik tada, kai pajuntamas danties skausmas ar pastebimi akivaizdūs dantų išvaizdos pokyčiai. Vis dėlto, laukti tikrai nereikėtų, nes kuo ilgiau bus delsiama, tuo sudėtingesnis bus gydymas. Norėdami išvengti sudėtingų dantų problemų, odontologijos klinikoje lankykitės reguliariai – kartą ar du kartus per metus. Šio vizito metu bus atliekama profesionali burnos higiena ir įvertinama, ar nereikia atlikti terapinio dantų gydymo.

Terapinis dantų gydymas atliekamas tada, kai pastebimi šie pakitimai:

  • Dantų skausmas: skausmas gali būti juntamas nuolatos arba tik tada, kai vartojami šalti ar karšti maisto produktai. Dantų skausmas dažniausiai rodo dantų ėduonies atsiradimą arba pulpitą.
  • Dantų jautrumas: jei dantys tapo jautrūs šaltam, karštam, rūgščiam ar saldžiam maistui, tai gali įspėti apie dantų emalio pažeidimus arba ėduonies atsiradimą.
  • Mechaniniai dantų pažeidimai: jei jums nuskilo ar nulūžo dantis, vertėtų nedelsti ir apsilankyti odontologijos klinikoje. Tai yra svarbu ne vien tik dėl estetikos – laiku atlikus dantų atkūrimą bus galima išvengti rimtesnių problemų.
  • Ėduonies atsiradimas: jei ant dantų pastebėjote rudų ar beveik juodų dėmių, tai yra pakankamai akivaizdus ženklas, kad dantis pažeidė ėduonis.
  • Nusidėvėjusios senos plombos: ilgainiui senos dantų plombos gali nusidėvėti, atsirasti įskilimų ar kitų pažeidimų, todėl susidaro palanki terpė bakterijoms daugintis. Jei norite išvengti infekcijos plitimo, vertėtų nedelsti ir apsilankyti odontologijos klinikoje.
  • Blogas burnos kvapas: kartais tai įspėja apie rimtesnes dantų ligas, todėl šio simptomo nereikėtų ignoruoti ir apsilankyti odontologijos klinikoje.
  • Kraujuojančios dantenos: tai gali išduoti apie gingivitą ar periodontitą, todėl labai svarbu, kad gydymas būtų pradėtas kiek įmanoma greičiau.

Kada dažniausiai kreipiamasi dėl terapinio gydymo?

Terapinis gydymas dažniausiai atliekamas tada, kai dantis pažeidžia ėduonis. Šią patologiją sukelia dantų paviršiuje susidariusios apnašos, kurios yra palanki terpė mikroorganizmų dauginimuisi. Šie mikroorganizmas gamina rūgštis, kurios kenkia dantų emaliui – jį minkština ir pažeidžia. Būtent todėl labai svarbu namuose tinkamai rūpintis dantimis ir nepamiršti reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną.

Kokius pavojus kelia uždelstas terapinis dantų gydymas?

Jei terapinis dantų gydymas nebus atliktas laiku, galimos šios pasekmės:

  • Gilesni dantų pažeidimai: iš pradžių dantų ėduonis nesukelia jokio skausmo, todėl žmonės yra linkę tą ignoruoti. Deja, ilgainiui ėduonis pasiekia gilesnius dantų sluoksnius ir tai gali baigtis net danties netekimu.
  • Infekcijos išplitimas: uždegimas gali išplisti į greta esančius audinius ir sukelti absceso (pūlinio) atsiradimą. Negydomas abscesas gali sukelti pavojingas komplikacijas, tokias kaip kaulų infekcija ar net sepsis.
  • Periodontitas: negydomas gingivitas gali išsivystyti į periodontitą – sunkią dantenų ligą, sukeliančią kaulo nykimą. Dėl to dantys tampa paslankesni ir gali iškristi.
  • Neigiamas poveikis bendrai sveikatos būklei: dantenų ligos yra susijusios su širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu ir kvėpavimo takų infekcijomis. Burnoje esančios bakterijos gali patekti į kraujotaką ir sukelti uždegiminius procesus visame organizme.
  • Sudėtingesnis ir brangesnis gydymas: pradinėse stadijose terapinis dantų gydymas visada yra paprastesnis ir pigesnis. Dažnai tai būna neskausmingos ir nesudėtingos procedūros, tokios kaip dantų plombavimas ar plombų keitimas. Jei gydymas bus uždelstas, gali tekti atlikti dantų kanalų gydymą ar net dantų šalinimą.

Prevencija ir patarimai

Atminkite, kad švarūs dantys negenda, todėl bent du kartus per dieną valykite dantis minkštu dantų šepetėliu ir dantų pasta. Naudokite tarpdančių siūlą ir po valgio skalaukite burną – tai padės sumažinti apnašų kaupimąsi. Į savo mitybos racioną vertėtų įtraukti traškius vaisius ir daržoves (pavyzdžiui, obuolius, morkas ir salierus), ribokite cukraus kiekį ir valgykite maisto produktus, kuriuose yra kalcio. Taip pat nepamirškite, kad terapinis dantų gydymas padeda užkirsti kelią rimtoms dantų problemoms, todėl bent kartą per metus apsilankykite odontologijos klinikoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *