Kondicionierių priežiūra: kaip išvengti gedimų?

Oro kondicionierius yra vienas vienas tų įrenginių, kurie gali užtikrinti maksimalų mūsų komfortą. Oro kondicionieriai padeda patogiai ir efektyviai reguliuoti patalpų klimatą, tačiau tuomet, jei jie nėra tinkamai prižiūrimi, gali sugesti. Būtent todėl svarbu žinoti, kokie yra svarbiausi šių įrenginių priežiūros aspektai – jei tinkamai rūpinsitės oro kondicionieriumi, įvairių gedimų tikrai bus galima išvengti. Taigi, kokie jų yra dažniausi ir kokie veiksmai gali padėti užkirsti kelią gedimams?

Reguliariai valykite filtrus

Oro kondicionieriaus filtrai ne tik valo orą (surenka žiedadulkes, purvą, dulkes, ir t.t.), bet taip pat apsaugo vidines įrenginio dalis. Kondicionieriaus filtrai padeda apsaugoti garintuvą ir kondensatorių nuo dulkių, galinčių užkimšti ir sugadinti šias detales. Rekomenduojama kas 2-4 savaites išimti ir išvalyti filtrus. Jei oro kondicionieriai turi plaunamus filtrus, juos nuplaukite drungnu vandeniu ir prieš įdėdami atgal išdžiovinkite. Jei filtrai yra neplaunami, juos reikia keisti kas maždaug 6-12 mėnesių.

Vidinio ir išorinio bloko valymas

Dulkių siurbliu su minkštu antgaliu arba specialiu šepečiu išvalykite ventiliatoriaus groteles ir šilumokaitį. Jei pastebite pelėsį arba sklindantį nemalonų kvapą, naudokite specialų oro kondicionieriams skirtą valiklį.  Bent kartą per sezoną nuvalykite išorinį oro kondicionieriaus bloką: pašalinkite lapus ir kitus nešvarumus, kurie gali blokuoti oro srautą (jei išorinis oro kondicionieriaus blokas yra įrengtas intensyvaus eismo zonoje ar šalia medžių, jį reikėtų valyti dažniau). Taip pat patikrinkite, ar nėra užsikimšusių ventiliacijos angų – tik tuomet galėsite būti užtikrinti, kad oro kondicionierius tinkamai funkcionuos. 

Patikrinkite kondensato nutekėjimą

Jei kondensato nutekėjimo vamzdelis bus užsikimšęs, tai gali lemti vandens lašelių tekėjimą ar nemalonaus kvapo atsiradimą. Jei kondicionieriaus vamzdelis užsikimšęs, galite jį išvalyti oro kompresoriumi arba specialiais valikliais. Norėdami išvengti užsikimšimo, reguliariai patikrinkite, ar drenažo vamzdelis nėra užlenktas ar užspaustas, nes net nedidelė deformacija gali trukdyti vandens nutekėjimui.

Protingas oro kondicionieriaus naudojimas

Oro kondicionieriai bus kur kas ilgaamžiškesni ir veiks sklandžiau, jei pasirinksite tinkamą oro temperatūrą: skirtumas tarp vidaus ir lauko temperatūros neturėtų būti didesnis nei 6-8 laipsniai. Tai padės išvengti pernelyg didelės kompresoriaus apkrovos. Jei oro kondicionierius turi  „Eco režimą”, šios funkcijos naudojimas gali padėti sumažinti elektros energijos sąnaudas ir prailginti įrenginio tarnavimo laiką. Jei oro kondicionierius ilgesnį laiką nebus naudojamas, jį rekomenduojama išvalyti ir išjungti.

Įvertinkite, ar ventiliatorius tinkamai funkcionuoja

Kartais kondicionierius veikia, tačiau atvėsinto oro neišpučia į patalpą. Tai gali būti susiję su ventiliatoriaus gedimais – būtent todėl sumažėja oro srautas ir viso įrenginio efektyvumas. Jei pastebėjote, kad ventiliatorius sugedo, patikrinkite, ar nereikia jo pakeisti. Norėdami išvengti ventiliatoriaus gedimų, jis turėtų būti atokiau nuo kitų daiktų, kurie gali trukdyti tinkamam oro išpūtimui.

Šaltnešio lygio tikrinimas

Jei oro kondicionieriai nebešaldo pakankamai efektyviai, tai gali reikšti, kad sumažėjo šaltnešio (freono) kiekis. Kartais tai gali išduoti apie galimą sistemos nuotėkį, todėl vertėtų kreiptis į specialistą, kuris galėtų atlikti patikrą ir prireikus atliktų kondicionieriaus papildymą. Labai svarbu nedelsti, nes šaltnešio kiekis gali sukelti gedimus – jo nuotėkis sumažina šaldymo efektyvumą ir gali sugadinti kompresorių.

Veikimo signalų stebėjimas

Jei oro kondicionieriai skleidžia keistus garsus, ima prastai šaldyti ar pastebite vandens lašėjimą, delsti tikrai nereikėtų. Labai dažnai tai rodo, kad laikas keisti užsikimšusius filtrus ar atlikti kompresoriaus gedimų pašalinimą.  Jei nesate tikri, kas galėjo sukelti gedimą, vertėtų pasitarti su specialistais.

Netvarkingi elektros laidai

Tai kelia pavojų ne tik jums, bet taip pat ir jūsų augintiniams, todėl oro kondicionieriaus laidams vertėtų skirti ypatingą dėmesį.  Šio gedimo prevencija yra labai paprasta – tereikia reguliariai apžiūrėti elektros laidus ir jungtis, neužspausti jų baldais ir nepriverti durimis, o tuomet, jei pastebėsite bet kokius laidų pažeidimus, jokiu būdu to neignoruokite.

Techninė patikra

Bent kartą per metus rekomenduojama atlikti oro kondicionieriaus techninę apžiūrą – specialistai galės įvertinti šaltnešio lygį, elektros jungtis bei bendrą sistemos būklę. Jei oro kondicionieriai bus tinkamai prižiūrimi ir nepamiršite atlikti techninės apžiūros, galėsite būti visiškai ramūs, kad šie įrenginiai puikiai atliks savo funkciją ir tarnas tikrai ilgai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *